Loomulik ja aktiivne jahutus - jahutamine soojuspumpadega

Viessmann „Natural Cooling“-Box

Soojuspump ei ole mitte ainult äärmiselt keskkonnasõbralik küttesüsteem, vaid ka väga mitmekülgselt kasutatav. Lisaks oma põhiülesandele, milleks on eluhoonete varustamine soojusega, on soojuspump võimeline soojematel kuudel ka õhutemperatuuri tõstma. Põhimõtteliselt on kaks võimalikku jahutusmeetodit, passiivne ja aktiivne jahutus.

Natural Cooling - passiivne jahutus soojuspumpadega

Passiivne jahutus („natural cooling“) toimib koos soolvesi-vesi või vesi-vesi soojuspumbaga. Soolvesi-vesi soojuspumba puhul võtab soolvesi soojusvaheti kaudu soojuse kütteahelast ja juhib selle välja. Vesi-vesi soojuspumba puhul võtab selle ülesande üle põhjavesi. Jahutamiseks kasutatakse ka loomulikku keskkonnatemperatuuri. Peale juhtseadme ja ringluspumba on soojuspump välja lülitatud. Kompressor ei tööta ja seega ei tarbi elektrit. Selliselt on „natural cooling“ eriti energiatõhus ja odav viis hoone siseruumide jahutamiseks.

Meeldiv jahutusmõju ilma häirivat müra tekitamata

Passiivne jahutus võimaldab alandada ruumitemperatuuri umbes kolme kraadi võrra. Täiendavad paigaldustööd on minimaalsed ja töö ajal ei ole häirivat müra. Passiivne jahutus saavutatakse nii geotermiliste kollektorite kui ka geotermiliste sondide abil, kusjuures viimased annavad suurema võimsuse.

Süsteemiomanikud, kes soovivad kasutada oma soojuspumpa temperatuuri reguleerimiseks, vajavad nn NC-Boxi. See on täielikult eelkoostatud seade, mis ühendab endas kõik vajalikud komponendid. Spetsialisti poolt teostatav paigaldus on kiire ja lihtne.

Active Cooling - aktiivne jahutus soojuspumpadega

Aktiivse jahutamise puhul on soojuspumba funktsioon lihtsalt vastupidine. Selleks lülitatakse jahutuskontuur sisemiselt või lülitatakse primaar- ja sekundaarühendused väliselt ümber. Nagu külmkapi puhul, toodab soojuspump siis aktiivselt jahutusvõimsust. Selle meetodi puhul jääb kompressor tööle ja soojuspump saab passiivse jahutusega võrreldes pakkuda suuremat jahutusvõimsust.

„Natural Cooling“ tagab ruumide soovitud temperatuuri

Eemaldatud soojust saab kasutada mitmel viisil

Aktiivset jahutust saab teostada nii soolvesi-vesi kui ka õhk-vesi soojuspumba abil. Võimalik on ka vesi-vesi soojuspumbaga töötamine. Jahutuspindadeks sobivad ventilaatoriga kütteseadmed ja põranda- ja/või seinaküttesüsteemid. Ruumidest eemaldatud soojust saab kas tagastada soojusallikasse või kasutada tarbevee soojendamiseks. Nii on soojuspumba kütte- ja jahutusfunktsioonid äärmiselt tõhusalt ühendatud.