Energiasäästu nõuanded

Vitoflow.jpg

Hüdrauliline tasakaalustamine

Neutraalsed uuringud näitavad: küttesüsteemi hüdrauliline tasakaalustamine suurendab energiatõhusust kuni 15 protsendi võrra. Peale selle on see kütteseadmete määruse standardite DIN 4701 ja VOB (määrus ehituslepingute üldtingimuste kohta) kohaselt sätestatud.

Kütte / küttekeha õhutamine ja muid säästunõuandeid proffidelt

Nii võite lihtsalt ja soodsalt oma küttearveid vähendada.

tipps-entlueften.jpg

Kütte õhutamine

Kui küttesüsteem hakkab "mulksuma", siis ei jaotu soojus küttekehas ühtlaselt, vesi ei ringle enam õigesti. Küttekeha vajab õhutamist.

tipps-fugen-fenster.jpg

Tihedad aknad ja uksed

Säästlik küttesüsteem eeldab, et aknad ja uksed oleksid tihedad. Enne kütteperioodi kontrollige tihendeid ja vajadusel uuendage neid.

tipps-rohre-daemmen.jpg

Isoleerige küttetorustik ka köetavates ruumides.

Küttetorustiku isoleerimine on lihtne ja te võite nii vähese ajakulu ja madalate kuludega säästa.

tipps-thermostatventil.jpg

Kasutage küttekehale mõeldud termostaadi ventiile.

Kontrollige funktsioneerimist regulaarselt. Raskesti käiv või tugevalt kinnituv termostaat vähendab küttevõimsust.

heizkoerper.jpg

Säästlik kütmine = küttekulude langetamine

Kui langetate ruumitemperatuuri 1 °C võrra, siis väheneb küttekulu ca 6 %.

Kõige parem on, kui langetate öösiti temperatuuri umbes 5 °C võrra. Võite kütte maha keerata juba kaks tundi enne magamaminekut.

Öösiti ainult langetage küttekeha temperatuuri, mitte ärge lülitage seda välja, et ruum täielikult maha ei jahtuks. Jahutatud ruumi uuesti ülessoojendamiseks on vaja suuremat läbivoolava kuuma vee kogust.

Kui küttekeha ees on kardinad või on mööbel tihedalt vastu küttekeha, siis takistab see soojuse ringlemist ruumis. Küttesüsteemi toime ei avaldu täiel määral ja seepärast on vaja rohkem kütta. See suurendab küttekulusid.

Tuulutamiseks avage aknad lühikeseks ajaks (ca 5 minutit) pärani, mitte ärge hoidke neid kaua tuulutusasendis. Tuulutusasendis akendest tuleb vähe värsket õhku, küll aga lasevad need palju soojust välja.

Tuulutamise ajaks lülitage küttesüsteem välja.

Jälgige, et aknad/uksed oleksid hästi tihendatud, kuna vastasel juhul soojus haihtub.

Eesriided, rulood ja aknaluugid peavad öösel olema suletud. See vähendab kiiret soojakadu ja hoiab külma ja tõmbetuule eemal.

Jälgige järgmisi temperatuure: mängu-, töö- ja elutuba 20–22 °C, köök ja magamistuba ca 18 °C, esik 15 °C.


Badezimmer.jpg

Säästlik veetarbimine = küttekulude langetamine

Loputuskasti "säästunupu" kasutamine WC-s vähendab veetarbimist. Algne loputuskast tarbib kolm korda rohkem vett kui säästunupuga loputuskast (1 loputus kasutab ca 9 liitrit vett).

Tilkuvad kraanid tuleks viivitamatult parandada, kuna vastasel juhul on veekadu väga suur.

Soovitatav on kasutada säästlikke dušisegisteid ja armatuure.

Dušš vanni asemel. Täisvanni vee- ja energiakulu on kolm korda suurem.

Hambaid pestes kasutage veetopsi ja sulgege kraan hammaste pesemise ajaks.

Pange pesumasin alati täiesti täis, loobuge eelpesust ja peske 90 °C asemel 60 °C juures. Eelpesu on vajalik ainult tugevalt määrdunud pesu korral.

Kui teie pesu- või nõudepesumasinal on energiasäästuprogrammid, siis kasutage neid.

Kuivati energiakulu on sama suur nagu pesumasinal sama pesukoguse juures. Seega kui võimalik, kuivatage pesu pesukuivatusruumis või värskes õhus.

Regulaarne ja asjatundlik hooldus hoolitseb kütteseadme laitmatu töö eest

Regulaarne hooldus pikendab teie kütteseadme kasutusiga ja hoolitseb turvalise ja laitmatu töö eest. Ainult nii kasutatakse energiat tõhusalt ja ilma kahjulikke aineid õhku paiskamata. See säästab keskkonda ja hoiab kokku kütekulusid – samaks jääva kütte- ja soojaveevarustuse juures.

Küttekatel, põleti ja regulaator moodustavad sarnase süsteemi nagu nt auto mootor. Kui teie auto tööaeg oleks sama nagu teie küttekatlal, siis läbiks see aastas 100 000 kilomeetrit. Seejuures peab iga autoomanik iseenesestmõistetavaks autoga regulaarselt hoolduses käimist. Seega peaks teie kütteseadet sarnaselt autole vähemalt kord aastas hooldama.

Enam kui viit miljonit kütteseadet ei hooldata Saksamaal üldse või kui, siis puuduste korral. Siiski kuulub regulaarne hooldus kütte- ja soojaveeseadmete kasutaja kohustuste hulka (energiasäästumäärus (EnEV) § 11 lg 3).

wartung.jpg

Korrapärase hoolduse eeliste ülevaade

  • Küttesüsteemi suurem kasutegur ja pikem kasutusiga koos suurema töökindlusega
  • Sääst küttekuludelt ja ressursside kokkuhoid tänu rakendatud energia tõhusale kasutusele (ekspertide pakutud säästupotentsiaal on umbes 5 kuni 7%)
  • Ühtlane kütte- ja soojaveevarustus
  • Soojatootmine, millega kaasneb väiksem CO2 emissioon tänu säästlikule ja keskkonnasõbralikule tööle

Hooldamiseks on vaja asjatundlikke teadmisi – see tähendab, et regulaarset hooldust peab tegema meie küttespetsialist, sest teeninduse professionaal kontrollib standardse kontrolli käigus kõikide süsteemikomponentide määrdumist või kulumist asjatundlikult. Siia hulka kuulub ka ohutuse seisukohast oluliste ja reguleerimistehniliste funktsioonide kontroll.

Soovitame lasta seadme aastas korra hoolduslepingu alusel üle vaadata, sest see aitab kulusid säästa – mitte ainult parema kasuteguri tõttu – kütteseadme töökatkestus on seadme kasutajale enamasti kallim kui ennetav hooldus.

Põhjalikku infot ja asjatundlikku nõustamist pakub teile teie lähim Viessmanni koostööpartner.