Säästke energiat ja vähendage oma küttekulusid

Energiasääst ja küttekulude vähendamine käivad käsikäes. Selle põhjuseks on asjaolu, et valitsuse andmed näitavad, et eluruumide kütmine moodustab rohkem kui kaks kolmandikku eramajapidamiste lõplikust energiatarbimisest. See arv ei hõlma tarbevee soojendamiseks vajalikku energiat. Seega tasub juba ainuüksi sel põhjusel võtta kasutusele mõned energiasäästumeetmed. Küttekulude vähendamiseks ilmnevad ka muud põhjused, mitte ainult keskkonnareostuse halvenev tase, energia ülemineku eesmärgid ja eelkõige kütusehindade tõus. Õigete meetmete ja sobivate tavade abil on üsna lihtne muuta energiasäästmine oma igapäevase rutiini osaks.

Näiteks saate oma küttesüsteemi tühjendada paari lihtsa sammuga. Kui kõik õhumullid on küttesüsteemist eemaldatud, saab küttevesi sujuvalt läbi küttetorude voolata ja anda oma soojust takistusteta ruumidesse edasi. See ei too mitte ainult suuremat soojusmugavust, vaid kõrvaldab ka tüütud müra, nagu sumin või kolin.

Samuti saate ruumi temperatuuri alandada sõltuvalt ruumi funktsioonist ja kellaajast. See võimaldab teil kasutada energiat palju tõhusamalt. Ka korralik ventilatsioon aitab energiat säästa. Kuidas seda teha, saate teada allpool olevas jaotises. Ja kõige parem on see, et kõik need meetmed ei maksa teile midagi ja neid saab hõlpsasti igapäevaellu integreerida.

Selleks, et saada kasu edasisest säästust, tuleb rakendada tehnilisi meetmeid. Hüdrooniline tasakaalustamine ja küttesüsteemi korrapärane hooldus teie kohaliku kütteettevõtja poolt on kõige tõhusamad viisid energia säästmiseks ja küttekulude vähendamiseks pikemas perspektiivis. Lõpuks tasub vähendada ka vee- ja elektritarbimist, et säästa energiat üleüldiselt.

Kuidas saab energiat säästa?

Üks tõhus viis energia säästmiseks on muuta oma kütteviise, mis võib vähendada ka teie küttekulusid. See ei tähenda siiski kompromissi tegemise mugavuse või oma nelja seina sees külmetamise osas. Järgmised kolm nõuannet saab hõlpsasti ja vähese vaevaga oma igapäevaellu integreerida:

Küttesüsteem on suletud süsteem, milles soojusgeneraatori poolt soojendatud küttevesi ringleb. Praktikas võib siiski õhku sattuda süsteemi, näiteks difusiooni teel või kui soojusgeneraatoril tehakse tööd. Tekivad õhumullid, mis takistavad soojuse ühtlast jaotumist radiaatoris. Selle tagajärjel ei ole harvad kummalised kuni tüütud müra tekivad. Kui see juhtub, tuleb radiaatorit tühjendada. Meie juhend küttesüsteemi tühjendamise kohta näitab teile, kuidas seda teha ja mida silmas pidada.

Radiaatorite tühjendamine ei ole ainus meetod küttekulude vähendamiseks. Ruumide korralikku ventilatsiooni peetakse samuti üheks kõige tõhusamaks energiasäästu vahendiks. Oluline: ruumi tuulutamisel avage aknad täielikult lühikeseks ajaks (umbes viieks minutiks), selle asemel, et jätta need pikaks ajaks veidi lahti. Veidi avatud aknad toovad vähe värsket õhku sisse, kuid lasevad palju soojust välja. Lülitage ruumi tuulutamise ajal kütet maha. Korrake seda protsessi võimaluse korral kuni kolm korda päevas. Sõltuvalt aastaajast võid tuulutada ka kauem kui 5 minutit.

Kuumuse tajumine on alati subjektiivne. Ühele inimesele võib meeldida väga soe, teisele veidi jahedam. Üks on aga kindel: temperatuur ei pea olema kõikjal majas või korteris ühesugune. Ruume kasutatakse ju erinevalt ja neid köetakse ka kaudselt, näiteks nendes viibivate inimeste või töötavate elektriseadmete tõttu.

Hoidke temperatuuri järgmistel tasemetel:

Mängu-, töö- ja elutoas 20-22 kraadi, köögis ja magamistoas umbes 18 kraadi ning koridoris 15 kraadi. Säästupotentsiaal näitab, kui oluline on õige toatemperatuur: kui alandate toatemperatuuri vaid ühe kraadi Celsiuse võrra, vähendab see küttekulusid kuni kuue protsendi võrra - vähemalt vanemas hoones. Uute hoonete puhul võib kokkuhoid olla väiksem.

Tehnilised meetmed küttekulude vähendamiseks

Energia säästmiseks ja küttekulude vähendamiseks pikemas perspektiivis ei piisa juba mainitud nõuannetest. Praktikas on parim võimalik säästupotentsiaal saavutatav õigete kütmistavade ja tehnilise optimeerimise kombinatsiooniga. Viimane hõlmab hüdroonilise tasakaalustamise ja küttesüsteemi korrapärase hoolduse spetsialistide poolt.

Hüdrooniline tasakaalustamine optimaalse soojusjaotuse saavutamiseks

Hoones olevad radiaatorid ei soojene sageli ühtlaselt. Mida suurem on kaugus soojusgeneraatorist või mida õhemad on küttetorud, seda suurem on küttevee takistus süsteemi läbimisel. See tähendab, et kõikjale ei jõua sama palju vett, mistõttu mõned radiaatorid muutuvad soojemaks kui teised. See tähendab, et iga ruumi vajaliku temperatuurini kütmiseks on vaja palju energiat.

Selleks, et tagada, et kõik radiaatorid konkreetses süsteemis saavad täpselt sama palju soojust, mis on vajalik iga ruumi jaoks, tuleb teostada menetlus, mida nimetatakse hüdrooniliseks tasakaalustamiseks.

Sõltumatud uuringud on tõestanud, et küttesüsteemi hüdrooniline tasakaalustamine suurendab energiatõhusust kuni 15 protsenti. See mitte ainult ei säästa energiat, vaid vähendab ka küttekulusid. Kui küttesüsteem tuleb paigaldada vastavalt Saksamaa küttesüsteemi eeskirjadele DIN 4701 ja Saksamaa ehituslepingu menetlusele (VOB), on hüdrotsentreerimine niikuinii kohustuslik. Samas ei ole ükski küttesüsteemi omanik seadusega nõutud.

Säästke energiat regulaarse ja asjatundliku hooldusega

Regulaarne küttesüsteemi hooldus pikendab teie küttesüsteemi kasutusiga ja tagab usaldusväärse ja tõrgeteta töö. See on ainus viis tagada, et kütuse energiat kasutatakse tõhusalt ja puhtalt, kaitstes seeläbi keskkonda ja säästes küttearvelt - ilma, et see kahjustaks kõrget kütte- ja soojaveemugavust.

Katel, põleti ja juhtseade moodustavad süsteemi nagu automootor. Kui teie auto töötaks sama kaua kui teie katel, läbiks see aastas rohkem kui 60 000 kilomeetrit. Ja kõik autoomanikud teavad, et nad vajavad regulaarsete ajavahemike järel hooldust. Seetõttu tuleks teie küttesüsteemi hooldada vähemalt kord aastas, nagu ka teie autot.

Saksamaal ei hooldata üle viie miljoni küttesüsteemi kas üldse või ainult siis, kui midagi läheb viltu, kuigi korrapärane hooldus on üks kütte- ja kuumaveesüsteemide käitajate kohustustest (Saksamaa energiasäästu määruse (EnEV) § 3 lg 3).

Regulaarse hoolduse eelised

Regulaarne hooldus ei säästa mitte ainult energiat, vaid vähendab ka küttekulusid. Ekspertide sõnul on võimalik saavutada viie kuni seitsme protsendi suurune energiasääst, kui võrrelda seda hooldamata küttesüsteemi energiakasutusega. See tähendab, et kütmiseks tuleb kasutada oluliselt vähem ressursse. Seega tagab küttesüsteemi hooldamine keskkonnasõbraliku toimimise.

Suurem tõhusus ja küttesüsteemi pikem kasutusiga
Vähendatud küttekulud
Küttesüsteemi suurem töökindlus
Pidev kõrge kütte- ja soojavee mugavuse tase
Majanduslik ja keskkonnasõbralik töö vähendab CO2 heitkoguseid ja toodab soojust
Ressursside säästmine sisendenergia tõhusa kasutamise kaudu

Vähendage oma küttekulusid professionaalide energiasäästunõuannete abil

Nõuandeid energia säästmiseks ei pea olema raske rakendada. Palju saate ka ise teha vaid mõne sammuga. See aitab teil säästa energiat ja vähendada tulevasi küttearveid.

Akende ja uste õhutihedad ühendused on ökonoomse kütmise jaoks hädavajalikud. Enne kütteperioodi tuleks tihendeid kontrollida ja vajadusel välja vahetada.

Küttetorude soojustamine on lihtne ja ei nõua palju tööd ega kulutusi. Samuti võimaldab see säästa energiat.

Kontrollige regulaarselt termostaatventiilide tööd. Aeglane või isegi kinni jäänud termostaat vähendab küttevõimsust. Energia säästmiseks on soovitav kõik probleemid kõrvaldada.

Kombineerige kõik meetmed kokku, et vähendada küttekulusid miinimumini. Lisaks kolmele kirjeldatud näpunäidetele on ka teisi kasulikke meetmeid, mida on kiire rakendada ja millel on suur energiasäästupotentsiaal:

  • Öösel peaksite radiaatorite temperatuuri ainult vähendama, mitte neid täielikult välja lülitama; see hoiab ära ruumi liigse jahtumise. Kui ruum jahtub täielikult maha, on selle uuesti soojendamiseks vaja suuremat küttevee vooluhulka. See omakorda suurendab energiavajadust.
  • Radiaatorite ees rippuvad kardinad või otse radiaatorite ees olev mööbel takistavad soojuse ringlemist kogu ruumis. Küttesüsteem ei saa saavutada oma täielikku efekti ja peab andma rohkem soojust, et tagada nõutav ruumitemperatuur. Seepärast hoidke radiaatorid takistustest vabana.
  • Kardinad ja aknaluugid tuleks öösel sulgeda. See vähendab kiiret soojuskaotust ning hoiab ära külma ja tõmbetuule.

Kasutage vähem vett ja säästke energiat

Tõhus kütmine ei ole ainus viis energia ja küttekulude vähendamiseks. Säästlik veekasutus vähendab ka energiakulu. Järgmised nõuanded vee säästmiseks vannitoas ja riiete pesemisel saab hõlpsasti ja odavalt oma ellu integreerida.

Vee säästmine vannitoas

Veesäästlike loputusklappide kasutamine tualettruumides vähendab veetarbimist. Tavapärane WC-kastin tarbib kolm korda rohkem vett kui veesäästuliku loputusnupuga kastin (1x loputus kulutab umbes 9 liitrit vett).

Parandage tilkuvad kraanid kohe, sest muidu on veetarbimine väga suur.

Vett säästvad dušiklapid ja kraanid on väga soovitavad.

Vanni täitmine kulutab kolm korda rohkem vett ja energiat. Lisaks kütteenergiale on sooja vee pakkumine oluline tegur kodumajapidamise energiatarbimises.

Kasutage hammaste pesemisel tassi ja keerake kraan samal ajal kinni.

Säästke pesu pesemisel vett

Peske alati täislastiga. Vältige eelpesu ja peske 90 °C asemel 60 °C juures. Eelpesu on vajalik ainult tugevalt määrdunud pesu puhul.

Kasutage säästutsükleid, kui teie pesu- või nõudepesumasinas on need olemas. Need nõuavad mõnikord veidi rohkem aega, kuid aitavad säästa vett ja seega ka energiat.

Kuivati kulutab sama pesukoguse pesemiseks kaks korda rohkem energiat kui pesumasin. Seega on parim, kui võimalik, lasta pesul kuivada kuivatusruumis või õues.

Säästa elektrit ja leevendada kliimakahjustusi

Lisaks soojusenergiale ja kuumale veele vajab kodu elektrit. Kuigi selle osakaal kogu energiatarbimisest on suhteliselt väike, on elektrienergia säästmiseks palju põhjusi. Esiteks seetõttu, et elektri hind tõuseb pidevalt ja teiseks seetõttu, et elektrit toodetakse endiselt suures osas tavapärastes elektrijaamades. Energiaallikatena kasutatakse sageli fossiilkütuseid, nagu kivisüsi või gaas, mille põletamisel eraldub keskkonnale kahjulik CO2.

Lülitage elektriseadmed täielikult välja, selle asemel et kasutada ooterežiimi.

Elektrienergia säästmine on paljudes meie elu aspektides lapsekingades. Näiteks lülitage oma elektriseadmed, nagu muusikasüsteemid, televiisorid ja arvutid, täielikult välja, kui neid mõnda aega ei kasutata. Kuigi paljudel seadmetel on ooterežiim, millest neid saab kiiresti äratada, tarbivad nad siiski selles ooterežiimis olles jätkuvalt energiat. Järjepideva kokkuhoiu saavutamiseks võiks kaaluda mitme pistikupesa lülitusega riba kasutamist. See võimaldab teil mitut elektriseadet korraga vooluvõrgust lahti ühendada.

Loobuge elektrienergiamahukatest kliimaseadmetest.

Kliimaseadmed tagavad kuumadel suvepäevadel meeldiva temperatuuri. Need seadmed on aga tõelised elektrisööjad. Kui neid kasutatakse mitu päeva aastas, suurendavad need elektrikulusid. Oluliselt puhtam alternatiiv on jahutusfunktsiooniga soojuspump. Talvel soojendab see usaldusväärselt ja säästlikult ruume. Suvel jahutab see ruume meeldivalt. Lisateavet leiate jaotisest Loomulik ja aktiivne jahutus.

Genereerige ise elektrit fotogalvaanilise süsteemiga

Fotogalvaanilisi süsteeme on nüüd saadaval paljudes konstruktsioonides ja võimsusega. Kui teie maja katuse orientatsioon ja asukoht on õige, saab süsteemi paigaldada kiiresti ja ökonoomselt. Sellest toodetud elektrienergia saate sisestada kohalikku võrku ja teile makstakse selle eest isegi tasu. Või võite seda lihtsalt ise kasutada. Sellisel juhul ei pea te enam muretsema, kuidas elektrit säästa.

Lisateavet energia säästmise kohta leiate ka meie KKK-dest kütte jm. kohta.