Lamekollektorid: ehitus, talitlus ja eelised

Kollektorid on päikesesoojusenergia kõige nähtavamad komponendid. Lisaks vaakumtorukollektoritele pakub Viessmann ka lamekollektoreid elamute, ärihoonete ja kohalike omavalitsuste hoonete jaoks. Mõlemad kollektoriversioonid on sarnased selle poolest, et nad kasutavad tasuta ja peaaegu kõikjal kättesaadavat päikeseenergiat kütmiseks ja sooja tarbevee saamiseks.
Lisaks on need valmistatud korrosiooni- ja UV-kindlatest materjalidest. Päikesekollektorite ehitus ja tööpõhimõte on siiski erinevad. Lugege edasi, mis eristab Viessmanni Vitosol lamekollektoreid.

Viessmanni lamekollektorid

Viessmanni lamekollektorite ehitus ja talitlus

Võimsad lamekollektorid on suurepärane täiendus igale küttesüsteemile. Need kollektorid koosnevad absorberist ja korpusest koos katteplaadiga. Erinevus seisneb detailides: Viessmanni lamekollektori korpus koosneb ümberringi kumerast alumiiniumraamist. Mudelil Vitosol 200-FM saab seda kohandada ja värvida RAL-värviga. Standardselt on raam värvitud tumesiniseks. Ühenduskohtadeta klaaskorpus tagab, et kollektor on püsivalt veekindel ja äärmiselt stabiilne.

Spetsiaalne klaaskate on väga läbipaistev ja laseb seetõttu palju päikeseenergiat läbi. Lisaks sellele on Vitosol lamekollektoritel läbitorkekindel ja korrosioonikindel tagapaneel ning väga tõhus soojusisolatsioon. Kollektorite südameks on absorber – meandriline toru, milles voolab vedel salvestusaine (soojuskandja). Selle kohal on ThermProtect-kattega absorberpaneel.

Kuidas muutub päikesevalgus soojuseks?

Lamekollektorite toimimine põhineb ringlusel. Kui päikesevalgus langeb lamekollektorite pinnale, siis soojendab see torudes ringlevat salvestusainet. Seejärel annab salvestusaine soojuse edasi soojaveesalvestile või kütte puhverisalvestisse. Seejärel võib ringlus uuesti alata.

Väga päikesepaistelistel päevadel võivad lamekollektorid neelata rohkelt energiat ja salvestada selle ajutiselt salvestusseadmesse. Kui seda energiat mõnda aega ei kasutata, võivad kollektorid üle kuumeneda. Selle põhjuseks on see, et salvestusseade ei suuda enam energiat vastu võtta. Viessmanni lamekollektoreid kaitseb selle ohu eest nutikas absorberikiht.

Erinevus tavaliste absorberite ja ümberlülitatavate absorberite vahel

Viessmanni patenteeritud ThermProtect-tehnoloogia takistab edasist energia neeldumist pärast teatud temperatuuri saavutamist, kui päikesesalvesti on täielikult kuumenenud. Lülitustemperatuuri ületamisel muutub absorberkihi kristalliline struktuur, mis suurendab soojuse kiirgamist mitmekordselt ja vähendab kollektori võimsust. Seega langeb stagnatsioonitemperatuur oluliselt, mis takistab auru tekkimist. Kui kollektori temperatuur langeb uuesti, taastub kristallstruktuur algsesse olekusse. Päikeseenergiat saab seejärel absorbeerida nagu varemgi. Kristallipinna struktuuri muutust saab taastada lõpmatult, st see on täielikult pöörduv. ThermProtect võimaldab võrreldes tavaliste lamekollektoritega ka kogu pinna suuremat dimensioneerimist.

Eelised

Kokkuvõttes iseloomustavad Viessmann Vitosol 200-FM ja Vitosol 100-FM lamekollektoreid järgmised omadused:

ThermProtect kaitseb ülekuumenemise eest kõrgetel välistemperatuuridel ja madala soojuskao korral
Kõrge päikese osalusmäär
Sobib keskkütte varukütteks ja tarbevee soojendamiseks
Kõrge lekkekindlus tänu ümberringsele kumerale raamile koos klaasi kinnitusribaga
Kiire ja lihtne paigaldus tänu roostevabast terasest lainelise toru pistmikliitmikele
Sobib erinevateks paigaldusvariantideks: katusele, lamekatusele, katusesse ja fassaadile
Sobib horisontaalseks ja vertikaalseks paigaldamiseks
Atraktiivne disain ja võimalus kohandada Vitosol 200-FM-i RAL-värviga
UV- ja korrosioonikindlad materjalid kõikide komponentide jaoks

Lamekollektorite tootevalik

Viessmanni lamekollektorid pakuvad erinevaid paigaldusvõimalusi. Neid saab paigaldada nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt. Võimalik on ka paigaldamine kaldkatustele. Kui eluhoones asendatakse katel, on kahest lamekollektorist ja päikesesalvestist koosnev kombineeritud pakett sageli ideaalne lahendus.